Kazalo vsebine
Brisalci: popoln vodič o delovanju in zamenjavi
Za zagotovitev dobre vidljivosti na cesto ne glede na vremenske razmere, so brisalci nujno pomembna oprema v vseh sodobnih vozilih. Namenjeni so predvsem takojšnjemu odstranjevanju umazanije, saj in vode s površine vetrobranskega stekla. Ker je varna vožnja neposredno odvisna od čistosti oken vozila, je vožnja s pokvarjenimi ali okvarjenimi brisalci po zakonu prepovedana v večini držav. Predstavili vam bomo kako se izogniti prezgodnji odpovedi komponente in kako zamenjati brisalce.
Kako brisalci delujejo
Brisalci so sestavni deli sistema za čiščenje oken. Narejeni so kot gibljiva roka z gumijastimi elementi na rezilih, ki se tesno prilegajo vetrobranskem steklu in sledijo njegovi površinski obliki. Nasprotni konci ročic so povezani s povezavo, ki zagotavlja sinhrono gibanje brisalcev. Sistem poganja motorček, ki svojo moč dobiva preko releja. Način delovanja brisalcev je odvisen od položaja stikala na ročici pri volanu.
Ob določitvi načina delovanja, kontakti v releju vklopijo zahtevan program in mehanizem začne delovati z določeno hitrostjo. Hkrati lahko deluje tudi brizgalnik za čiščenje vetrobranskega stekla.
Najpogostejše napake na brisalcih in razlogi
Za ugotovitev vzroka napake komponent natančno preučite naravo okvare. Večina lastnikov avtomobilov pozna okvare kot so:
- Ne motor in ne brisalci se ne odzivajo na aktivacijo. V tem primeru je sistemska neučinkovitost najverjetneje posledica izpada multifunkcijskega stikala, zlomljenih žic ali pregorela varovalka.
- Brisalci se ne premikajo, a se aktivirajo. V večini primerov je ta okvara posledica obrabe zob pogonske gredi motorčka in odvitih pritrdilnih matic vezave ali z odrgnjenjem zlepkov v rokah komponent.
- Brisalci ne delujejo v vseh načinih. To pogosto kaže na izgorevanje relejske tuljave in kontaktov ali odpoved stikala.
- Sistema ni mogoče deaktivirati ali pa se samodejno aktivira. V tem primeru je lahko prišlo do prekinitve releja ali do kratkega stika končnega stikala elektromotorja.
- Ročice brisalcev se premikajo počasi. Razlog za to je lahko nastanek oblog ali korozije aktuatorskih elementov ali delov električnega motorja. Kopičenje umazanije tako preprečuje premikanje gibljivih elementov.
- Poslabšana učinkovitost čiščenja. To je pogosto posledica obrabe gume brisalcev. Ta napaka se pokažejo s črtami in madeži na površini vetrobranskega stekla in z neočiščenostjo delov vetrobranskega stekla po brisanju.
Za odstranitev teh napak je potrebna zamenjava okvarjenih komponent. V večini primerov bo to zahtevalo pomoč strokovnjaka, saj so komponente na težko dostopnem mestu. Izjema so rezila brisalcev. Ti so potrošni elementi, ki jih je treba zamenjati med rutinskim vzdrževanjem, kar pa lahko vsak lastnik avtomobila izvede sam.
Kako lahko sami zamenjamo brisalce?
Menjava komponent se priporoča enkrat letno. Postopek se pri različnih modelih lahko nekoliko razlikuje in je delno odvisen od vrste pritrditvenih komponent. Postopek ni težaven in običajno zadostuje naslednje:
- Dvignite ročico brisalca s površine vetrobranskega stekla.
- Obrnite brisalec, da lahko vidite pritrdilni element.
- Odvijte sponko in odstranite okvarjeno komponento.
- Namesti novo.
Med zamenjavo pazite, da vam ročica brisalca ne pade iz rok, saj lahko poškoduje vetrobransko steklo.
Kako se izogniti potrebni po predzgonji zamenjavi?
Včasih je potrebno zamenjati komponente pred iztekom roka, ki ga je navedel proizvajalec. Da bi se temu izognili, upoštevajte naslednja priporočila:
- Prepričajte se, da je v posodi za pranje vetrobranskega stekla dovolj vode za pranje: umazanija zelo slabo učinkuje na rezila brisalcev.
- Občasno sperite rezila brisalce z vodnim ali avtomobilskim šamponom brez polirnih sestavin ali voska. Pesek, ki se nabere v žlebih komponent lahko poškoduje tudi vetrobransko steklo in pusti praske.
- Pred aktiviranjem brisalcev v zimskem času očistite sneg in led z vetrobranskega stekla in poskrbite, da rezila brisalcev ne zmrznejo. Tako se lahko gume hitreje obrabijo in obstaja nevarnost ne samo za okvaro ročic brisalcev, temveč tudi za povezavo in motorno opremo. Če uporabljate vozilo na območju s hudimi zimami in snegom, poskusite uporabljati posebne zimske brisalce. Opremljeni so z zaščitnim pokrovom, ki preprečuje zaledenitev.
- Nastavite brisalcev tako, da se brisalci ne premikajo z vetrobranskega stekla med premikanjem, sicer lahko poškodujete obe komponenti in električni motor.
- Kupite samo visoko kakovostno tekočino za pranje, ki ne uničuje gumijastih elementov.
- Ne puščajte ročic brisalcev v navpičnem položaju za dlje časa, saj lahko s tem poškodujete vzmet in roko, kar lahko privede do tresenja brisalcev kar bo prileganje glede na vetrobransko steklo samo poslabšalo.
Zaključek. Metlice brisalcev so pomembni elementi pasivne varnosti vozila. Če so le-ti izrabljeni je otežena vožnja vozila vožnja vozil, zlasti v dežju ali snegu in lahko hitro postane nevarna. Vsak lastnik mora spremljati stanje brisalcev in pravočasno zamenjati komponente. Ti nasveti vam bodo pomagali podaljšati življenjsko dobe komponent in vam pokazati kako jih lahko zamenjate.