Kazalo vsebine
Kdaj je dovoljena uporaba meglenk za avto
Meglenke so pomemben element varnosti v prometu pri slabi vidljivosti. Pomembno je, da vsak voznik ve, kdaj se smejo uporabljati meglenke.
Meglenke so pomembne luči, ki skrbijo za varnost v prometu ob pojavu megle. Večina ljudi jih pozna, a kljub temu napačno uporablja. Poleg tega pa med laiki krožijo številna zmotna prepričanja o njihovi uporabi. V tem članku vam bomo razkrili, katere so najpogostejše zmote in kaj mora o meglenkah vedeti vsak voznik.
FUNKCIJE MEGLENK ZA AVTO IN POGOJI ZA NJIHOV VKLOP
Kot nakazuje že samo ime, sprednje in zadnje meglenke za avto uporabljamo v slabši vidljivosti zaradi megle. Megla je najpogostejša v zimskih mesecih, predvsem pa na cestnih območjih, kjer so v bližini reke in jezera. Takšne poslabšane vremenske razmere in prisotnost zmrzali, padavin, vlage in rosenja od voznika zahtevajo takojšnje ukrepanje, zato da zavaruje sebe in ostale udeležence v prometu. Uporaba meglenk ob zmanjšani vidljivosti ni le nenapisan dogovor v družbi, temveč ga predpisuje tudi zakonodaja. Ta določa, da meglenke smemo uporabljati le takrat, ko je vidljivost manjša od 50 m. Hkrati to pomeni, da ob njihovem vklopu lahko vozimo z največ 50 km/h. Avtomobili imajo prednje in zadnje meglenke. Običajno so nameščene nizko in usmerjene proti tlom pod ostrim kotom, zato da tla osvetlijo neposredno pred vozilom. Njihova neupravičena raba se kaznuje s kaznijo 40 EUR.
Znak za meglenke se prikaže kot zelen simbol na armaturni plošči, če imate vklopljene srednje meglenke. Kadar pa vklopimo zadnjo meglenko, na armaturni plošči sveti kontrolna lučka rumene barve. Uporaba prednjih nam podnevi ne koristi, temveč so namenjene nočni vožnji ob slabi vidljivosti, ko vozimo počasi in zato da vidimo cesto pred seboj. Dajejo razpršen in širok svetlobni snop, ki osvetljuje cesto pred nami in njen rob. Zadnje meglenke pa po drugi strani uporabljamo, da nas vozniki za nami podnevi in ponoči ob gosti megli lažje vidijo. Njihova uporaba ni dovoljena, če za nami na majhni razdalji vozi drugo vozilo oz. ko smo v koloni, saj njihova bleščeča rdeča svetloba slepi voznika za nami, prav tako pa je zaradi njih zavorna luč težje opazna. Zadnje meglenke so na večini avtomobilov del standardne opreme, medtem ko sprednje največkrat niso.
POMEMBNI NAPOTKI ZA UPORABO MEGLENK
Ker meglenke oddajajo močan bleščeč svetlobni snop, ki slepi ostale voznike, je potrebno vedeti, kdaj jih smemo uporabljati in kdaj jih moramo izklopiti:
- Zadnje meglenke moramo takoj izklopiti, ko se vidljivost na cesti izboljša in ko za nami na vidni razdalji opazimo drugo vozilo oz. ko nas drugo vozilo dohiti.
- Prav tako moramo zadnje meglenke ugasniti, ko se ustavimo pred semaforjem ali ko stojimo v koloni.
- Prednjih in zadnjih meglenk ne vklapljamo istočasno, ampak to storimo z ločenima stikaloma, saj služijo drugačnemu namenu.
- Meglenk nikakor ne smete imeti prižganih ob vsakem vremenu ali pa pozabiti, do so vklopljene, saj je to lahko nevarno in brezbrižno do drugih voznikov.
Zadnje meglenke so enake barve in iste svetlosti kot zavorne luči. Zaradi tega jih vozniki lahko zamenjajo, kar je izjemno nevarno. V takšnem primeru lahko vozilo začne sunkovito zavirati, kar lahko v najhujšem primeru povzroči prometno nesrečo. Na srečo predpisi določajo, da morajo biti zadnje meglenke nameščene na primerni razdalji od zavornih luči. V kolikor vaše meglenke niso več funkcionalne, ali pa če morate zamenjati žarnico, lahko primerne dele najdete na spletu, npr. meglenke Clio 2.
AUTODOC nasvet: Ker se meglenke redko uporabljajo, ob nakupu ali zamenjavi vozila obvezno preverite, kje se nahajata stikali za njihov vklop. V primeru dvomov glede uporabe določene vrste luči si preberite proizvajalčev priročnik za uporabo vozila.
ZAKLJUČEK: Luči na avtomobilu so izjemno pomemben del varnosti v prometu zato je odgovornost vsakega voznika,da se pozanima, kdaj uporabljamo katero vrsto luči. Meglenke se uporabljajo tako redko, da jih mnogi sploh ne uporabljajo. Ker oddajajo močan snop svetlobe, je njihova glavna težava, da slepijo druge voznike, zato jih je potrebno uporabljati le v res nujnih primerih. Dobro znanje o uporabi avtomobilski žarometi ne bo pripomoglo le k vaši večji varnosti, temveč tudi k varnosti ostalih udeležencev v prometu.
TOP izdelki na to temo: