Kazalo vsebine
Menjava motornega olja – intervali, cena in koristne informacije
Menjava olja je ključna za vzdrževanje vozila. Pomembno je poznati intervale menjave in druge napotke za menjavo.
Večina voznikov se zaveda, da je motorno olje izjemno pomembna tekočina avtomobila, ki zahteva redno vzdrževanje. Omogoča mazanje številnih gibljivih delov motorja, kar preprečuje poškodbe in omogoča nemoteno delovanje motorja. Kljub njegovi pomembnosti pa veliko lastnikov jeklenih konjičkov ne ve veliko o potrebnih intervalih menjave in dejavnikih, ki jih morajo pri tem upoštevati. Vse o tem boste izvedeli v tem članku.
INTERVALI MENJAVE MOTORNEGA OLJA
Sodobna sintetična in polsintetična motorna olja imajo velike boljše lastnosti (odpornost na temperaturo/obrabo) od starejših, mineralnih, zato se tudi intervali menjav vse bolj podaljšujejo. Večina voznikov tako danes motorno olje zamenja po 15.000–20.000 km ali pa celo mnogo kasneje.
V splošnem lahko rečemo, da so intervali menjave motornega olja odvisni od treh glavnih dejavnikov: modela avtomobila, njegove starosti in voznih navad lastnika. Pomembno je, da znate za svoj avto določiti ustrezni servisni interval – pri tem vam pomaga že zdrava kmečka pamet. Upoštevati morate tako predpise proizvajalca vozila kot lastne okoliščine uporabe avta (stil in razmere vožnje). Pri starejših vozilih je motorno olje treba menjati pogosteje.
Servisni intervali menjave se skrajšajo pod naslednjimi pogoji:
- Pogoste vožnje na kratkih razdaljah;
- Kratke vožnje med daljšimi obdobji neuporabe avta;
- Pogoste vožnje v mestnem okolju z veliko zaustavljanja in speljevanja;
- Pogosti hladni zagoni;
- Pogoste vožnje pod veliko obremenitvijo in po klancih ter pogosta vleka tovora;
- Pogost prosti tek in vožnja z nizkimi hitrostmi;
- Uporaba slabokakovostnega goriva.
Sodobni avtomobili imajo na srečo vgrajen poseben sistem uporabo senzorjev, algoritmov in programske opreme za merjenje parametrov delovanja motorja (npr. temperatura vožnje, število hladnih vžigov, ure vožnje in prostega teka ter vrtljaji motorja). Na podlagi rezultatov merjenja vas avto sam obvesti, kdaj je potrebno zamenjati motorno olje. Cilj tega je, da se menjava prilagodi dejanskim okoliščinam rabe avtomobila – temu ustrezno se interval mejave skrajša ali podaljša, kar za vas v praksi pomeni, da lahko prihranite in olja ne menjate po nepotrebnem.
STROŠKI MENJAVE IN IZBIRA PRAVEGA OLJA
Menjava olja sicer ni drago in zahtevno opravilo – stala vas bo okoli 50 EUR. Ključnega pomena pa je, da izberete pravo olje in da ne odlašate z njegovo menjavo. Najpomembnejša lastnost motornega olja je viskoznost oz. pretočnost; povezana je s konstrukcijo motorja in priporočilom proizvajalca, upoštevajoč podnebno območje. Za Slovenijo so priporočene naslednje stopnje viskoznosti: Za avtomobile starejše generacije iz 90. let – motorno olje 15W40 ali motorno olje 10W40, za avtomobile, izdelane po letu 2000 – motorno olje 5W30 ali motorno olje 5W40.
Motorna olja Castrol veljajo za ena najboljših olj na trgu. Podjetje ponuja ogromno paleto izdelkov maziv, zato ste lahko prepričani, da boste našli pravo olje za svoje vozilo. Gre za premium znamko, katere izdelke stanejo tudi več od povprečja, a ker je motorno olje tako zelo pomembna tekočina, se v tem primeru marsikateremu vozniku ne splača varčevati na napačnem koncu. V kolikor iščete poceni motorno olje za dizelske in bencinske motorje lahko na spletu najdete veliko izbiro primernih znamk, npr. Mobil, Total, Motul, Mannol, Elf, Liqui Moly itd.
AUTODOC nasvet: Natančna priporočila glede izbire motornega najdete v priročniku za uporabo vozila. Ne pozabite pa tudi, da uporaba najnovejših olj morda ni najboljša izbira za starejši avto.
KORISTNI NAPOTKI GLEDE MENJAVE OLJA
Veliko voznikov se sprašuje, ali so pogostejši intervali menjave res potrebni. Ni presenetljivo, da ponudniki tovrstnih storitev priporočajo krajše intervale menjave – to je seveda dobro za njihov posel, vas pa lahko po nepotrebnem udari po denarnici. V kolikor avto ne vozite v težkih razmerah (gl. zgoraj navedene pogoje) se lahko ravnate po priporočilih proizvajalca. Če je vaš avto opremljen s sistemom za merjenje življenje dobe olja, seveda upoštevajte tudi tega.
Veliko voznikov, ki vozi starejše vozilo in uporablja starejše motorno olje, se sprašuje, ali se jim splača preiti na vrhunska sintetična olja s podaljšano življenjsko dobo. V kolikor se sami sprašujete isto vprašanje, vam svetujemo, da v tem primeru naredite izračun, ki bo pokazal, ali se ta odločitev splača v vašem primeru, saj je vse odvisno od okoliščin. Pri tem primerjajte, koliko trenutno v povprečju zapravite za motorno olje in koliko bi vas stalo novo, boljše olje.
Če olje menjate sami, poskrbite za pravilno recikliranje. Preverite, katero podjetje za menjavo olja brezplačno prevzame rabljeno olje oz. se pozanimajte o zakonskih predpisih in kako olje zavreči odgovorno, da boste varovali okolje. Najpreprostejša metoda je, da staro olje zlijete v prazno embalažo, v kateri je bilo novo olje. Nato se zapeljite do svojega lokalnega centra za recikliranje in ga oddajte v odstranjevanje.
ZAKLJUČEK: Vsakemu vozniku ni samoumevno, da ve, kdaj je čas za menjavo olja. Pravilna odločitev zahteva nekaj osnovnega znanja in zdrave kmečke pameti. V primeru dvomov je prva rešitev, da upoštevate priporočila proizvajalca. Ker pa vsak voznik vozi svoje vozilo v drugačnih okoliščinah, je pri odločitvi vedno potrebno upoštevati tudi te. Če ste lastnik modernega avtomobila pa je mogoče, da sploh ne boste postavljeni pred to odločitvijo, saj vas bo avto sam opozoril, da je čas za menjavo.
Koristen video v zvezi s to temo:
5 najpogostejših napak med „naredi sam" menjavo olja
TOP izdelki na to temo: