Kazalo vsebine
Pregretje zavornih diskov: simptomi, vzroki, rešitev težav
Ena izmed najbolj pogostih okvar zavornih diskov je njihovo pregretje. V primeru pregretja, temperatura diska doseže kritične vrednosti, tako da začne zavorna ploščica drseti po disku, učinkovitost zavornega sistema pa se zmanjša na minimum.
Kako odkriti pregretje zavornega diska
Pregretje zavornega diska je mogoče ugotoviti s pregledom dela. Jeklo je najpogostejši material za izdelavo zavornih diskov. Ob pregretju, material spremeni svojo barvo. Jeklen disk, ogret na kritično temperaturo, postane svetlo oranžen in dobi po ohladitvi vijolično barvo.
Če ob vizualnem pregledu ugotovite spremembo barve zavornega diska, se morate takoj obrniti na servisni center in opraviti kompleksno diagnozo. Po odkritju okvare, je zamenjava zavornih diskov in ploščic obvezna. Ta postopek lahko izvedete sami. Naši natančni video vodiči vam bodo pri tem pomagali.
Vzroki pregretja zavornega diska
Glavni vzrok pregretja zavornega diska je trenje. Medtem ko načelo delovanja zavornega sistema temelji na trenju, se to z agresivnim načinom vožnje povečuje. To vodi k povišanju temperature zavornih diskov na 600-700 °C. Poleg tega, lahko pregretje povzroči:
- okvara zavornega mehanizma;
- nepravilna namestitev zavorne ploščice;
- uporaba zavornih diskov in ploščic po izteku njihove življenjske dobe;
- deformacija zavornega diska;
- slaba kakovost zavornih diskov in ploščic;
- zatikanje vodilnih zatičev zavornih čeljusti.
Ne pozabite, če so bobnaste zavore nameščene na zadnji osi, večino bremena med zaviranjem prestrežejo prednje kolutne zavore. To prav tako prispeva k pregretju zavornega diska.
Kako preprečiti pregretje zavornih diskov
Da bi preprečili predčasno obrabo zavornih diskov in zagotovili najučinkovitejši proces zaviranja, AutoDoc priporoča naslednje:
- pravočasno zamenjajte zavorne ploščice za kolo in diske;
- nameščajte visoko kakovostne komponente;
- če vam primanjkuje izkušenj, zaupajte popravilo mehanikom v servisnem centru;
- zamenjajte diske v parih, glede na os, za ravnovesje obremenitve;
- ob dolgotrajni vožnji navzdol, vadite zaviranje z motorjem;
- spremljajte debelino zavornega diska.
Naj vas spomnimo, da je življenjska doba prednjih zavornih diskov 30000-40000 km, zadnjih pa 40000-50000 km. Te vrednosti so odvisne od načina vožnje. Agresivna vožnja z ostrim pospeševanjem in zaviranjem zmanjšuje življenjsko dobo zavornih diskov.
Kako izbrati zavorne diske
Pomembno si je zapomniti, da je okvara zavornega sistema avtomobila ogroža vašo varnost in varnost drugih ljudi. Zato morate biti pri izbiri potrebnih elementov zavornega sistema odgovorni.
Pri izbiri zavornih diskov morate upoštevati priporočila in tehnične zahteve proizvajalca vašega vozila. Ne pozabite, da morate vedno kupiti zavorne diske, izdelane posebej za vaše vozilo. Te komponente morajo biti izdelane iz materiala, ki ima naslednje značilnosti:
- visoko jakost in zmogljivosti prenosa toplote;
- nizko zmogljivost oprijema;
- visok koeficient trenja.
Vedno bi morali dati prednost le zanesljivim avto delom, z zagotovljeno kakovostjo. Spletna trgovina AutoDoc ponuja izključno takšne dele. Tukaj lahko opravite donosen nakup in dobite ustrezen nasvet naših usposobljenih strokovnjakov podporne službe. AutoDoc je vaš zanesljiv partner!
Koristni videoposnetki v zvezi s temo: